Odżywianie według dr Galiny Schatalovej i dr Buteyko.

 

Buteyko19

 

 

 

 

Niespełna  dwa lata temu zmarła w wieku 95 lat Galina Schatalova (1916 – 2011). Jeszcze krótko przed śmiercią uprawiała spacery po górach Kazachstanu i pustyniach Azji. Doktor medycyny o specjalizacji – neurochirurgia. Od 1970r. praktykowała naturalny styl życia i dietę, opracowując teorię, że organizmowi ludzkiemu wystarczy do życia nie więcej niż litr wody dziennie (nawet przy ekstremalnej temperaturze i stresie) a maksymalna średnia kaloryczna(BMR) to 400kcal dziennie.

Była dyrektorem medycznym w komisji lotów kosmicznych. W tym programie brał również udział dr Buteyko, którego zadaniem było opracowanie idealnej mieszanki gazów dla oddechu astronautów. Jej odkrycia na temat diety odegrały bardzo znaczącą rolę i można je porównać do odkryć dr Buteyko. Są one równie cenne jak zdrowy i prawidłowy (anatomiczny) oddech.

To prawda, ze korzyści wynikające z przyjmowania mniejszej ilości pokarmów    dla zdrowia i długiego życia są znane już wszystkim (istnieje na ten temat tysiące publikacji), podczas gdy o oddychaniu nie mówi się prawie nic, jednak argumenty dr Schatalovej , które można przeczytać w książce p.t. „“Wir fressen uns zu Tode” są naprawdę imponujące i zaskakujące. Dr Schatalova uważała , że jednym z głównych powodów naszego przejadania się jest ubogość współczesnego pożywienia w witaminy, minerały i różne substancje, których potrzebuje nasz organizm, by przeżyć i funkcjonować normalnie. Nasz mózg nie otrzymując tych składników, informuje nas o ciągłym głodzie nawet wtedy, gdy przekroczyliśmy już optymalną ilość potrzebnych nam kalorii, poszukując nadal składników niezbędnych dla życia. Dlatego istotne jest, gdy decydujemy się na dietę odchudzająca, aby przyjmować w tym czasie odpowiednie integratory i suplementy.

Ponadto dr. Schatalova w swojej książce odnosi się wyraźnie do słów swojego rówieśnika i rodaka dr Buteyko  i wskazuje na fakt, na który on również zwrócił  uwagę.  Konsekwencją negatywną dla organizmu spowodowaną przejadaniem się jest przyspieszony oddech (hiperwentylacja). „Buteykianie” ( eksperci w dziedzinie oddechu Buteyko) wiedzą , że według jego metody jedną z podstawowych przyczyn hiperwentylacji jest przejadanie się, czego konsekwencją jest przyspieszenie oddechu.

Fakt ten potwierdza, że ​​gdy próbujemy osiągnąć lepsze nawyki oddechowe, musimy działać na wielu frontach i zwracać uwagę na wiele czynników, próbując wyeliminować różne negatywne nawyki utrudniające postęp w wyćwiczeniu prawidłowego oddechu.

 

Źródło: Notiziario periodico redatto dalla dott.ssa Fiamma Ferraro per Buteyko-Italia

Dodaj komentarz