Mykoterapia a lepsze dotlenienie tkanek.

Cordyceps sinensis.

Cordyceps Sinensis

Wgłębiając się w medycynę chińską, fitoterapię i praktykując akupunkturę przez dziesięć lat spotykam się czasami z odkryciami, które zaskakują również i mnie.
Stali czytelnicy tego biuletynu już wiedzą, by dobrze dotlenić organizm, nie jest istotna ilość wprowadzanego O2 do płuc. Istotna jest ilość O2, która z płuc przechodzi do krwi i następnie (najważniejsza część oddechu) z krwi przenika do naszych tkanek. Te odwdzięczą nam się energią (ATP). W tej ostatniej fazie przejścia O2 z krwi do tkanek kluczową role odgrywa odpowiednia (anatomiczna ) ilość w tkankach CO2 (dwutlenku węgla). Ta prawidłowa, potrzebna ilość CO2 (którą tracimy przez nieprawidłowe oddychanie) jest podstawą i warunkiem przejścia O2 z krwi do tkanek. Ale jak się dzisiaj dowiecie istnieją inne sposoby i substancje, które mogą pomóc (ale nie są w stanie zastąpić tak ważnej roli CO2) w procesie przechodzenia O2 do tkanek. 
Jedną z najciekawszych, skutecznych i znanych od wieków w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, ale dopiero teraz wychodzi na światło dzienne i zaczyna być doceniana również w medycynie zachodniej, jest metoda leczenia za pomocą grzybka – Cordyceps sinensis. Naukowcem, któremu zawdzięczamy najbardziej szczegółowe badania na temat wielu korzyści przy stosowaniu tego grzyba dla naszego zdrowia, jest dr George Halpern. Emerytowany profesor Uniwersytetu w Hong Kongu jest autorem wielu książek na ten temat.
W jednej z jego książek czytamy , że ogólną poprawę stanu naszego organizmu zawdzięczamy faktowi, iż grzyb (Cordyceps sinensis) poprawia dotlenienie naszego organizmu i zwiększa możliwość przejścia O2 do tkanek o prawie 40%. Odnośniki do artykułów(Lou Y, Liao X, Lu Y. Cardiovascular pharmacological studies of ethanol extracts of Cordyceps mycelia and Cordyceps fermentation solution. Chinese Traditional and Herbal Drugs 1986;17(5):17-21,209-213, e Wang WQ. J. Administration Traditional Chinese Med 1995;5 (supp;):24).
Liczne badania naukowe wykazały ogromną skuteczność Cordyceps sinensis w przypadku chorób dróg oddechowych, w tym przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy. Odnosniki do artykułów: (ved. . Zhu, J.S., Halpern, G.M., and Jones, K. (1998): The Scientific Rediscovery of a Precious Ancient Chinese Herbal Regimen:Cordyceps sinensis. Part II. Journal of Alternative and complementary Medicine 4(4), pp 429-457,Effects on the Respiratory System, pag. 429-432, e Mizuno T. (1999): Medicinal effects and utilization of Cordyceps (Fr.) Link (Ascomycetes) and Isaria Fr. (Mitosporic Fungi) Chinese Caterpillar Fungi, Tochukaso (Review). International Journal of Medicinal Mushrooms 1 (3), pp 251-261).
Pomimo tych entuzjastycznych dobrych wieści muszę jednak ostudzić Wasze emocje i podkreślić fakt, że pomimo iż poprawimy nasze dotlenienie i polepszymy wchłanianie O2 do tkanek, to na wiele nam się to nie przyda, jeśli wciąż będziemy oddychać nieprawidłowo 24 godziny na dobę. Ciągłe rozpraszanie i wypłukiwanie CO2 z naszego organizmu spowodowane nieprawidłowym oddechem , możemy zrekompensować i częściowo poprawić dotlenienie tkanek różnymi substancjami w tym chińskim grzybkiem. Jednak aby uzyskać optymalne rezultaty, warto jest nawet, gdy to będzie dla nas męczące na początku, poprawić nasz sposób oddychania dzięki Metodzie Buteyko.

Żródło: NOTIZIE SALUTARI scritte dalla Dr. Fiamma Ferraro per Buteyko Italia.

Jeśli pragną Państwo otrzymywać artykuły na temat metody Buteyko, wystarczy wysłać maila na : info@metodabuteyko.pl, pisząc w temacie BIULETYN.

Dodaj komentarz