Nowe badania w Egipcie i na Filipinach, potwierdzają skuteczność Metody Buteyko w walce z astmą.

Do licznych badań wykonanych w ciągu wielu lat, które potwierdzają skuteczność Metody Buteyko, zostały dodane kolejne dwa o których świat dowiedział się niedawno. Dzięki tym dwóm badaniom, przeprowadzonym w Afryce, skuteczność Metody, została przetestowana na wszystkich 5 kontynentach!

Badania Metody Buteyko.

Badania Metody Buteyko.

Badania w Egipcie zostały przeprowadzone przez terapeutów z Zakładu Medycyny Chorób Klatki Piersiowej na Uniwersytecie w Kairze. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym, poświęconym chorobom układu oddechowego: Egyptian Journal of Chest Diseases and Tuberculosis ( 2012 ) 61, 235-241, o tytule „Wpływ technik oddechowych Metodą Buteyko, na pacjentów z astmą oskrzelową”.
Doświadczenia przeprowadzono na 40 osobach cierpiących na astmę.
20 pacjentów w uzupełnieniu do zwykłego leczenia farmakologicznego, praktykowało Metodę Buteyko, podczas gdy pozostałe 20 osób otrzymywało tylko leczenie farmakologiczne. Pod koniec eksperymentu, który trwał 6 tygodni, zaobserwowano że, w grupie uczestników „Buteyko” poprawiła się funkcjonalność płuc mierzona spirometrem, o 51% w porównaniu do 3,6% w grupie „farmakologicznej”. Zaobserwowano ponadto zmniejszenie dzienne objawów astmy o 52% w porównaniu z 8%. Zmniejszyło się również stosowanie kortyzonu do 33% wobec 15% w grupie „farmakologicznej”. Dodatkowo, pomiar Pauzy Kontrolnej ( PK – termin dobrze znany stałym czytelnikom biuletynu )zwiększył się o 69% w porównaniu z 8% w drugiej grupie.
Mogę śmiało podpisać się pod końcowym spostrzeżeniem badaczy, że: „Została otwarta nowa perspektywa dla osób cierpiących na astmę, oraz że poprawna objętość oddechowa, jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia”.
Kolejne badania przeprowadzono na Filipinach na Uniwersytecie Świętego Tomasza w Manila.
Grupą badaną były dzieci cierpiące na astmę w wieku 7 – 11 lat. Połowa badanych dzieci została przeszkolona i wykonywała ćwiczenia oddechowe dr Buteyko przez 4 tygodnie, kontynuując jednocześnie tradycyjną terapie farmakologiczną. Pod koniec 4 tygodnia, podczas gdy w grupie dzieci, w której nie zastosowano ćwiczeń Buteyko, nie zauważono żadnych istotnych zmian, w grupie wykonywującej ćwiczenia Buteyko nastąpiła znaczna poprawa.
Warto nadmienić, że do 2 tygodnia badań, nie zauważono zmian w poprawie stanu zdrowia w żadnej z badanych grup. Dopiero po trzecim tygodniu zauważono delikatne zmiany, które umocniły się w 4 tygodniu ćwiczeń.
To doświadczenie udowodniło, że nigdy nie należy się zniechęcać, tracić cierpliwość i przerywać ćwiczenia Buteyko po kilku dniach ich stosowania.
Nawyki oddechowe, które zatracaliśmy przez lata, nie mogą być przywrócone w ciągu kilku dni, a u osoby dorosłej trwa to znacznie dłużej niż u dziecka. Dlatego Metoda Buteyko, wymaga cierpliwości i wytrwałości.

Dr. Fiamma Ferraro per Buteyko-Italia
Tłumaczenie: Piotr Góźdź

www.metodabuteyko.pl
Comments are Closed