Czy oddech ma wpływ na rytm serca?

„Człowiek rodzi się z pewną liczbą oddechów i uderzeń serca już wcześniej określonych”.
Dla starożytnych mędrców Wschodu prawo to było święte. Wiele dyscyplin takich jak Yoga, Ajurweda i sztuki walki, koncentrują swoje zdrowe praktyki w tym kierunku. Główny nacisk kładą na zmniejszenie tętna i frekwencji oddychania. Im mniej oddechów i uderzeń serca, tym życie będzie dłuższe i zdrowsze.

Wpływ oddechu Buteyko na rytm serca.

Wpływ oddechu Buteyko na rytm serca.

Nadciśnienie tętnicze.
Tkanki ubogie w tlen „wysyłają” impuls do mózgu a ten do serca, aby zwiększyć ciśnienie krwi i uzyskać więcej tlenu w krótszym czasie. Jedną ze strategii jaką nasz organizm ma do dyspozycji by zwiększyć dotlenienie tkanek, to możliwość zwiększenia strumienia tętniczego w celu zapewnienia większego przepływu krwi bogatej w tlen do komórek. I tak w większości przypadków się dzieje. Zatem nieprawidłowe ciśnienie krwi jest wyraźnym sygnałem złego dotlenienia tkanek oraz nieprawidłowego oddychania.
Zmniejszenie częstotliwości oddechów skutkuje zwiększeniem stężenia CO2 w tkankach dzięki czemu krew przekaże większą ilość tlenu a serce zwolni i ciśnienie krwi wróci do normy.
Brzmi to prosto i w rzeczywistości oraz większości przypadków tak właśnie się to odbywa.
Kilka godzin ćwiczeń oddechowych Buteyko, stała kontrola redukcji oddechów oraz unikanie oddechów przez usta, mogą być wystarczające aby doprowadzić ciśnienie do wartości prawidłowych w ciągu kilku dni. Jeśli utrzymamy kontrole nad naszym prawidłowym oddechem, rytm serca pozostanie stabilny bez wzrostów i spadków ciśnienia.
W przypadkach ciężkiego nadciśnienia tętniczego jest konieczna konsultacja medyczna i opieka wykwalifikowanego instruktora podczas wykonywania ćwiczeń.

Jak spowolnić bicie serca?
Osoby ze spoczynkową częstotliwością akcji serca, powyżej 70 uderzeń na minutę w 78% narażone są na wystąpienia chorób serca. Jeśli Twoje serce bije zbyt szybko, może to być oznaką słabej kondycji fizycznej, zbyt dużego stresu lub nieprawidłowego oddechu. Można spowolnić bicie serca poprzez ćwiczenia relaksujące, zmianę stylu życia lub poprzez redukcję i kontrolę oddechu.
Prawidłowego oddechu mogą Państwo nauczyć się na kursach grupowych, które są organizowane cyklicznie w pięciu miastach w Polsce.
Comments are Closed