Miesiąc: maj 2013

 

Oddychanie podczas ciąży.

Buteyko i ciąża.

Buteyko i ciąża.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze święto, pragnę ten artykuł zadedykować przyszłym mamom.

Chcę zwrócić uwagę na prawidłowy oddech u przyszłych mam , bo przecież ich oddech nie dotlenia już tylko ich tkanek, ale także tkanki płodu. Tu właśnie jest decydujący moment, jak płód będzie dotleniony, jak będzie się rozwijał i oddychał w przyszłości.

Nasz oddech jest czynnością półautomatyczną i trudno nad nią zapanować, gdy wpływa na nią współczesne życie  i zachowanie naszych bliskich, którym przyglądamy się od urodzenia. Wtedy nasze zachowania instynktowne tracą na wartości nawet w odniesieniu do czynności układu oddechowego.

Wystarczy pomyśleć o okolicznościach, w jakich często występują porody, przyśpieszone i ograniczone przez czas pracy personelu szpitalnego, spowodowane przyśpieszonym przecięciem pępowiny, nie dają noworodkowi czasu, aby przyzwyczaił się do aktualnego ( podwyższonego) stężenia O2 przy niskiej zawartości CO2 w atmosferze i w swoich tkankach.

Ten fakt  pokazuje nam, że odruchy oddechowe niemowląt mogą zostać zniszczone już w pierwszych miesiącach życia, o ile nie zostały już uszkodzone przed urodzeniem poprzez nieprawidłowy oddech matki.

Drugim bardzo ważnym argumentem jest spanie na lewym boku.

Ostatnie badania pokazały, że tylko 8% kobiet wie, iż zalecana przez lekarzy pozycja do snu w czasie ciąży to lewy bok. Co gorsza tylko 3% kobiet, wie dlaczego.

Według Buteyko pozycja ta zapobiega hiperwentylacji, ale u kobiet w ciąży ma dodatkowe znaczenie.

Ta pozycja umożliwia prawidłowy przepływ krwi w dolnej części ciała, ponieważ główna żyła dolna biegnie po prawej części ciała. Wtedy płód nie uciska na żyły miednicy, dzięki temu zmniejszamy ryzyko pojawienia się żylaków oraz powstania powikłań w postaci zakrzepów.

Wszystkim mamom jeszcze raz składam moje serdeczne życzenia.

Piotr Gozdz dla Salutaris Buteyko Polska (wszelkie prawa zastrzeżone).

Wrodzone nawyki.

Rodzimy się z naturalnymi nawykami, zgodnymi z anatomią i fizjologia (co pokazuje zamieszczony film) jednak zatracamy je z biegiem czasu. Czy te nawyki utrzymamy… zależy to tylko od nas…

https://www.facebook.com/photo.php?v=10200096524009261&set=vb.250966908320236&type=2&theater

Czekam na Wasze komentarze odnośnie tego filmiku… zwróćcie uwagę na oddech tego maleństwa. 🙂

 

Odżywianie według dr Galiny Schatalovej i dr Buteyko.

 

Buteyko19

 

 

 

 

Niespełna  dwa lata temu zmarła w wieku 95 lat Galina Schatalova (1916 – 2011). Jeszcze krótko przed śmiercią uprawiała spacery po górach Kazachstanu i pustyniach Azji. Doktor medycyny o specjalizacji – neurochirurgia. Od 1970r. praktykowała naturalny styl życia i dietę, opracowując teorię, że organizmowi ludzkiemu wystarczy do życia nie więcej niż litr wody dziennie (nawet przy ekstremalnej temperaturze i stresie) a maksymalna średnia kaloryczna(BMR) to 400kcal dziennie.

Była dyrektorem medycznym w komisji lotów kosmicznych. W tym programie brał również udział dr Buteyko, którego zadaniem było opracowanie idealnej mieszanki gazów dla oddechu astronautów. Jej odkrycia na temat diety odegrały bardzo znaczącą rolę i można je porównać do odkryć dr Buteyko. Są one równie cenne jak zdrowy i prawidłowy (anatomiczny) oddech.

To prawda, ze korzyści wynikające z przyjmowania mniejszej ilości pokarmów    dla zdrowia i długiego życia są znane już wszystkim (istnieje na ten temat tysiące publikacji), podczas gdy o oddychaniu nie mówi się prawie nic, jednak argumenty dr Schatalovej , które można przeczytać w książce p.t. „“Wir fressen uns zu Tode” są naprawdę imponujące i zaskakujące. Dr Schatalova uważała , że jednym z głównych powodów naszego przejadania się jest ubogość współczesnego pożywienia w witaminy, minerały i różne substancje, których potrzebuje nasz organizm, by przeżyć i funkcjonować normalnie. Nasz mózg nie otrzymując tych składników, informuje nas o ciągłym głodzie nawet wtedy, gdy przekroczyliśmy już optymalną ilość potrzebnych nam kalorii, poszukując nadal składników niezbędnych dla życia. Dlatego istotne jest, gdy decydujemy się na dietę odchudzająca, aby przyjmować w tym czasie odpowiednie integratory i suplementy.

Ponadto dr. Schatalova w swojej książce odnosi się wyraźnie do słów swojego rówieśnika i rodaka dr Buteyko  i wskazuje na fakt, na który on również zwrócił  uwagę.  Konsekwencją negatywną dla organizmu spowodowaną przejadaniem się jest przyspieszony oddech (hiperwentylacja). „Buteykianie” ( eksperci w dziedzinie oddechu Buteyko) wiedzą , że według jego metody jedną z podstawowych przyczyn hiperwentylacji jest przejadanie się, czego konsekwencją jest przyspieszenie oddechu.

Fakt ten potwierdza, że ​​gdy próbujemy osiągnąć lepsze nawyki oddechowe, musimy działać na wielu frontach i zwracać uwagę na wiele czynników, próbując wyeliminować różne negatywne nawyki utrudniające postęp w wyćwiczeniu prawidłowego oddechu.

 

Źródło: Notiziario periodico redatto dalla dott.ssa Fiamma Ferraro per Buteyko-Italia

Triumf Metody Buteyko w USA.

Metodabuteyko.pl

Metodabuteyko.pl

Kolejne dobre wieści dla zwolenników Metody Buteyko!
W Stanach Zjednoczonych został opublikowany raport (koniec 2012r.) ponad 200 stronnicowy przez Agencje Badań Leczniczych (AHRQ ), w którym przeanalizowano i opisano 22 badań w celu ustalenia skuteczności różnych technik oddechowych pomocnych w leczeniu astmy.
W raporcie p.t. „Breathing Exercises and/or Retraining Techniques in the Treatment of Asthma” uczeni dochodzą do końcowych wniosków, ze bardzo dużą skuteczność zaobserwowano przy technice Buteyko, gdzie celem jest zmniejszenie hiperwentylacji i przywrócenie poziomu CO2 w organizmie na poziomie fizjologicznym. Stwierdzili, ze technika mająca na celu ograniczenie hiperwentylacji jest nieszkodliwa i może poprawić objawy astmy oraz zmniejszyć zastosowanie leków w okresie od 6 do 12 miesięcy u osób dorosłych cierpiących na astmę.
Raport ten odbił się dużym rozgłosem w USA (został także opublikowany w New York Times) jak i w innych krajach anglojęzycznych, w których Metoda Buteyko jest już dobrze znana i praktykowana.
Czas by te dobre wieści dotarły też do Polski.
info@metodabuteyko.pl

Źródło: Notiziario periodico redatto dalla dott.ssa Fiamma Ferraro per Buteyko-Italia

Co to jest Metoda Buteyko?

Konstantin Pavlovich Buteyko

Konstantin Pavlovich Buteyko

Witajcie!
Moja skrzynka pocztowa została zasypana pytaniami, co to jest Metoda Buteyko i jak działa?
Wszystkie informacje na temat metody pojawią się niebawem na stronie internetowej, która właśnie powstaje. Zanim to jednak nastąpi, spieszę z odpowiedzią na Wasze pytania.
Metoda, znana również jako „oddychanie metodą Buteyki” wzięła nazwę od jej twórcy, ukraińskiego profesora Konstantyna Buteyko (1923-2003).
Po powrocie z wojny rozpoczął studia na Uniwersytecie Medycznym w Moskwie, gdzie pracował w grupie klinicznej dr Evgeniya M. Tareieva. W trakcie tej pracy otrzymał zadanie monitorowania układu oddechowego pacjentów. Spędził setki godzin przy ich łóżkach, słuchając ich oddechu. Zauważył, że śmierć zawsze poprzedzona jest zwiększeniem intensywności oddychania. Był w stanie przewidzieć z niezwykłą precyzją „nadejście” śmierci na podstawie tego jednego objawu. Liczne obserwacje pacjentów skłoniły go, aby poświęcić swoje przyszłe studia i badania naukowe oddechowi.
Trzydzieści osiem lat badań doprowadziło dr Buteyko do wniosku, że astma, wiele chorób układu oddechowego, wysokie ciśnienie, niepokój i alergie są spowodowane przez hiperwentylację przewlekłą. Jednym słowem wdychamy zbyt wiele powietrza na minutę, co prowadzi do hiperwentylacji! Według Dr Buteyki, hiperwentylacja jest przyczyną 150 przewlekłych chorób.
======================================================
Hiperwentylacja – autonomiczna lub kontrolowana zwiększona wentylacja płuc. Stan, w trakcie którego zwiększona ilość powietrza wnika do pęcherzyków płucnych (pobudzona wentylacja pęcherzykowa), powodując zmniejszenie CO2 (hipokapnia) i prowadząc do rozwoju zasadowicy (alkalozy) oddechowej.

======================================================
W naszej kulturze przywiązujemy dużą wagę do jakości i ilości tego, co jemy i pijemy, ale nigdy nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy. Jednak fakt, że możemy żyć kilka tygodni bez jedzenia, kilka dni bez wody, ale tylko kilka minut bez oddychania, powinien nam uświadomić, że oddychanie ma kluczowe znaczenie dla życia i dla naszego zdrowia.
Dr Buteyko opracował ćwiczenia oddechowe, w których pacjent powoli i bez wysiłku zmniejsza ilość wdychanego powietrza do płuc w ciągu jednej minuty. W ten sposób, przywraca prawidłowe oddychanie i w konsekwencji „równowagę” w organizmie.
Więcej informacji na temat Metody Buteyki usłyszycie już niebawem na wykładach , na które serdecznie zapraszam.