Miesiąc: wrzesień 2013

 

Pamięć i oddech.

 

Pamięć i oddech.

 

Zdarza nam się często słyszeć jakąś nazwę, bądź numer i mówimy sobie, że musimy go zapamiętać. Później w momencie, gdy chcemy do niego wrócić, nie jesteśmy w stanie sobie go przypomnieć. Opiszę Wam dzisiaj malutką sztuczkę, naukowo przebadaną, która pozwala uniknąć takiej sytuacji.

Butejko

Pamięć i oddech.

Popularne amerykańskie czasopismo medyczne w artykule zatytułowanym „Chcesz coś zapamiętać ?! Zaciśnij pięści”, przytacza wyniki ciekawego eksperymentu. (Propper RE, McGraw SE, Brunyé TT, Weiss M (2013) Getting a Grip on Memory: Unilateral Hand Clenching Alters Episodic Recall. PLoS ONE 8(4): e62474. doi:10.1371/journal.pone.0062474I) Rezultaty eksperymentu pokazują, że należy ścisnąć prawą pięść w momencie, gdy czytamy bądź słyszymy coś co nas interesuje lub chcemy zapamiętać. Ściskając natomiast lewą pięść, łatwiej będzie nam sobie przypomnieć (odnaleźć w pamięci), tekst lub frazę, którą chcieliśmy zapamiętać. Naukowcy zaobserwowali, ze ściskając prawą pieść, najwyraźniej zachodzi aktywność neuronów płata czołowego lewej półkuli, gdzie następuje kodowanie tego co chcemy zapamiętać. Podczas gdy zaciśniemy lewą pięść, aktywujemy prawą półkulę, gdzie zachodzi wyłowienie-uwolnienie wiadomości zapamiętanej wcześniej.

W trakcie czytania artykułu, niewątpliwie bardzo ciekawego, próbowałem z czystej ciekawości zaciskać pięści, prawą i lewą. Biorąc pod uwagę moje odchylenie zawodowe na punkcie Metody Buteyko, oczywiście zaobserwowałem, że w momencie, gdy zaciskam pięści, wstrzymuję oddech. Spróbujcie również i Wy . Być może zobaczycie, że wydarzy się to również i Wam.

Zadałem sobie wtedy pytanie: ponieważ gdy ściskamy pięści i jednocześnie oddychamy znacznie mniej przez pewien czas, gwałtownie wzrasta ilość dwutlenku węgla (CO) w organizmie (co jest dobrze znane w medycynie, że wzrost (CO)polepsza krążenie krwi i dotlenienie mózgu), może właśnie dlatego następuje polepszenie naszej pamięci kiedy zaciskamy pięści i w jakiś sposób jest to powiązane ze zmianą naszego oddechu (podwyższenie CO), że z lepszym dotlenieniem lepiej funkcjonuje nasz mózg?

Oczywiście i w tym przypadku badacze nie poświęcili żadnej uwagi temu małemu szczegółowi, mianowicie  ewentualnym zmianom w sposobie oddychania w czasie, gdy zaciskamy pięści, wierząc, że jest to zupełnie bez znaczenia. I niestety ten fakt zdarza się niemal we wszystkich badaniach, chyba że wyłącznie są poświęcone problemom oddechowym.

Obserwowane są wszystkie możliwe zmiany parametrów podczas eksperymentów, lecz nie zauważa się zmian w ewentualnej zmianie sposobu oddychania.  Co jeśli wszelkie skutki pozytywne bądź negatywne różnych leków i terapii, które zostały przetestowane, były po prostu ze względu na fakt, że te terapie mogą powodować pewne zmiany w sposobie oddychania?

Obawiam się, że minie sporo czasu zanim obserwacja sposobu oddychania wpisze się na stałe w praktykę różnych eksperymentów!

 

Źródło: Notiziario periodico redatto dalla dott.ssa Fiamma Ferraro per Buteyko-Italia

Jeśli pragną Państwo otrzymywać bezpłatnie artykuły na temat Metody Buteyko, wystarczy wysłać maila na : info@metodabuteyko.pl, pisząc w temacie BIULETYN.