Miesiąc: sierpień 2015

 

Mity o oddychaniu.

 

Przez lata wpajano nam, by wierzyć, że oddech działa automatycznie i idealnie dostosowuje się do naszych potrzeb. Rzeczywiście to stwierdzenie jest poprawne w takim sensie, że układ oddechowy jest mechanizmem mimowolnym i sposób oddychania zmienia się w oparciu o to, co robimy w danej chwili. Jeśli siedzisz na kanapie oglądając ciekawy film, oddech powinien być spokojny . Natomiast jeśli jedziesz rowerem lub biegniesz w maratonie, oddech powinien być znacznie przyśpieszony.

Mity o oddychaniu.

Mity o oddychaniu.

Musisz też wiedzieć, że dzięki swojej woli możesz skrócić , wydłużyć, spowolnić  i przyspieszyć każdy pojedynczy cykl oddechowy.

Wszelkie zmiany sposobu oddychania , które wprowadzisz w sposób zamierzony lub nie, świadomie lub nieświadomie, wpłyną na wszystkie komórki organizmu w sposób pozytywny lub niekorzystny.

Starożytni jogini tysiące lat temu zdawali sobie sprawę ze strategicznego znaczenia oddechu dla zdrowia i witalności. Ich doświadczenia zachowały się do tej pory w stosowanej w praktyce starożytnej  nauce prana jamy, czyli świadomego zarządzania oddechem i energią. Za pośrednictwem oddechu wnosisz do organizmu energię witalną. ( Nasze tkanki w zamian za składniki odżywcze i tlen dają nam dzięki procesowi spalania – wodę, CO2 i ATP czyli ciepło i energię. Czyli im więcej tlenu przejdzie z krwi do tkanek, tym więcej dostaniemy od nich energii. )

A teraz zadam Ci bardzo ważne pytanie: Swoje życie chcesz po prostu przeżyć, czy chcesz być zdrowy, witalny, dynamiczny i szczęśliwy? Nie myśl, że moje pytanie jest retoryczne. Różnica pomiędzy przetrwaniem a życiem w wyjątkowym zdrowiu jest ogromna i zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz swój oddech w każdej minucie swego istnienia.

Dlatego warto zastanowić się nad kontrolowaniem prędkości swojego oddechu używając odpowiednio organów i mięśni. Jeśli będziesz nadużywał swojego oddechu i hiperwentylował się bez potrzeby,  siedząc w kanapie, to swoje życie po prostu „przeżyjesz”  ( można nawet użyć słowa zmarnujesz ).

 

Proste zasady kierowania swoim oddechem.

Nauczę Cię trzech podstawowych zasad, które możesz zastosować  od zaraz – czytając ten artykuł. Te krótkie zasady są pierwszym krokiem do tego , by dążyć stopniowo do unormowania swojego oddechu

  1. Oddychaj zawsze i tylko przez nos.
  2. Oddychaj za pomocą przepony.
  3. Oddychaj powoli .

Ważne jest aby używać nosa jako właściwego organu dostosowanego przez naturę do funkcji oddechowej . Dzięki oddechowi przez nos nie pozwalamy szkodliwym substancjom i wirusom przedostać się do płuc. Nos jest organem , który ogrzewa powietrze i zapobiega irytującym zmianom temperatury między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym. W ten sposób ograniczamy  przeziębienia ,zachorowania na grypy i infekcje wirusowe. Tą zasadę musisz przestrzegać zawsze , nawet podczas wysiłku fizycznego bądź snu.

Oddychając za pomocą przepony. Dzięki temu uaktywnisz dolną partię płuc, bardziej pojemną i bogatszą w pęcherzyki płucne, czyli struktury predysponowane do absorpcji tlenu. Ponadto ruch przepony gwarantuje stały i korzystny masaż narządów jamy brzusznej, polepszając krążenie krwi i płynów ustrojowych.

Oddychaj mało i powoli. Nie wierz w panujące standardy, że długi i głęboki oddech dotleni maksymalnie Twój organizm. Oddychając w ten sposób nie gwarantujesz przenoszenia tlenu do komórek potrzebnego dla ich lepszej pracy i uzyskania energii. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Konstantin Buteyko, rosyjski lekarz, który poświęcił całe swoje życie na badaniu oddechu fizjologicznego najlepszego dla zdrowia, zawsze powtarzał – im wolniej i mniej będziemy oddychać, tym lepiej dotlenimy nasze tkanki. Jest to główny zamiar i anatomiczny cel oddechu. Zrób mniej oddechów, by więcej tlenu dotarło do komórek. Jeśli jesteś w stanie spoczynku nie „hiperwentyluj” bez potrzeby.

 

Zacznij od dziś wprowadzać w życie powyższe proste zasady oddychania. Jeśli chcesz w pełni poznać  potencjał swojego oddechu, dowiedzieć się jak pozbyć się uciążliwych schorzeń takich jak astma, alergia, stres, cukrzyca, nadciśnienie, bezsenność i wiele innych –  zapraszam serdecznie na indywidualne zajęcia o Metodzie Buteyko już od 02.11.2015r.

Na zajęcia można się zapisać w następujący sposób:

  1. Dzwoniąc pod 787 308 550
  2. Pisząc na: info@metodabuteyko.pl
  3. Wypełniając formularz zgłoszeniowy na: www.metodabuteyko.pl.

Najbliższe wykłady – Lublin – kurs indywidualny.

Miejsce: Centrum Fizjoterapii Holistycznej

Ul. Diamentowa, 2     20-447 Lublin

( miejsce może ulec zmianie )

Życzę Wam zdrowego oddechu.

Copyright 2015 -MetodaButeyko.pl