Jak nauczyć się jej
Metody Buteyko nie można nauczyć się z książki bądź z internetu. Książka jest pomocna by poznać teoretyczne działanie metody ale ćwiczenia muszą być dopasowane indywidualnie i precyzyjnie. Buteyko mawiał, że oddech jest żeczą indywidualną, dlatego też wszystkie ćwiczenia, ich długość, intensywność i częstotliwość, muszą być dobrane przez wykwalifikowanego instruktora, dopasowane do aktualnego stanu zdrowia jak i ewentualnych schożeń jakie może mieć osoba zainteresowana. Ćwiczenia wykonywane nieprawidłowo bądź za długo, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów a nawet mogą pogorszyć stan zdrowia osoby ćwiczącej.
Optymalnym rozwiązaniem dla osób chcących poznać techniki oddechowe metodą Buteyko, są jednodniowe kursy organizowane cyklicznie w trzech miastach w Polsce. Szkolenia są jednodniowe i przybierają formę grópowych bądź indywidualnych spotkań. Szkolenia grupowe organizowane są w weekendy ( sobota, niedziela ) i trwają około siedmiu godzin. Są to grupy na ogół cztero osobowe ale maksymalna liczba uczestników może osiągnąć dzieścięciu osób.
Na szkoleniach indywidualnych uwaga instrukrora skupia się na pojedyńczym przypadku. Skraca to znacznie czas trwania kursu i daje możliwość szczegółowego omówienia konkretnego pojedyńczego przypadku. Taki przebieg szkoleń, zalecany jest szczególnie w przypadku dzieci do lat 12 i odbywa się w obecności rodzica bądź prawnego opiekuna dziecka.
Metoda Buteyko działa dzięki prostym ćwiczeniom, które pozwalają, aby przyzwyczaić się do zmniejszenia częstości i amplitudy oddechu, i w ten sposób uzyskać zmniejszenie wentylacji płuc. To właśnie ta prostota ułatwia naukę i może być stosowana praktycznie przez każdego. Mogą jej się uczyć dzieci od 3 lat, jak i również osoby w podeszłym wieku. Wystarczy odrobina chęci, samozaparcia i kilkadziesiąt minut codziennych ćwiczeń w początkowej fazie nauki. Po osiągnięciu zadowalających parametrów „gwarancyjnych”, utrzymanie prawidłowego (Butejkowego) oddechu będzie łatwiejsze i zapomnimy o starych, złych przyzwyczajeniach oddechowych.
Jak nauczyć się Metody Buteyko?
Nauka Metody jest bardzo łatwa i dzieci są tego doskonałym przykładem. Wykonywana prawidłowo, daje widoczne i natychmiastowe wyniki. Mogą się jej uczyć już dzieci powyżej trzeciego roku życia jak i dorośli bez limitu wiekowego.
Metoda jest skutecznym narzędziem, elastyczna w adaptacji , można ją dostosować do potrzeb każdego pacjenta/klienta w zależności od jego potrzeby, warunków fizjologicznych organizmu jak i szybkości z jaka jego organizm reaguje na uzyskane zmiany w trakcie ćwiczeń.
W przypadku gdy nie cierpimy na ciężkie i specyficzne choroby, Metoda Buteyko może być stosowana przez każdego bez przeciwskazań.
Aby uzyskać najlepsze korzyści z zastosowania metody Buteyko i ćwiczeń oddechowych, zawsze najlepiej stosować się do porad doświadczonego instruktora, który doradzi najbardziej skuteczne i odpowiednie ćwiczenia i wskazania do Twoich potrzeb. Profesor Buteyko, zawsze podkreślał, ze oddech jest rzeczą indywidualną , dlatego też instruktor podchodzi do każdego pacjenta/klienta indywidualnie.
Zazwyczaj już od pierwszych godzin po zastosowaniu ćwiczeń zaczniesz odczuwać i zauważać korzyści jakie przynosi prawidłowy, anatomiczny oddech.
W przypadkach, w których występują problemy związane ze zdrowiem, istotne jest, aby w trakcie stosowania ćwiczeń osoba zainteresowana nie tylko konsultowała się z doświadczonym instruktorem Buteyko ale również z lekarzem prowadzącym, aby móc śledzić zmiany i zmienić rodzaj farmakologicznej profilaktyki zdrowia i przystosowywania się do zmian fizjologicznych napotkanych w trakcie ćwiczeń.
W każdym razie, musimy pamiętać, że choć ćwiczenia mogą przyczynić się do poprawy warunków zdrowotnych i zwiększenia żywotności, Metoda Buteyko NIE JEST LECZENIEM MEDYCZNYM i w żadnym wypadku nie powinna zastępować lub modyfikować medycznych i farmakologicznych zabiegów w miejscu leczenia chorób zdiagnozowanych przez lekarza, bez jego wyraźnej zgody.
Zastosowanie metody Buteiko odbywa się, w początkowym okresie uczenia się, za pomocą stosowania prostych ćwiczeń, które maja na celu rehabilitację i przywrócenie anatomicznego oddechu. Możemy je stosować w domu, w pracy jak tez prowadząc samochód bądź spacerując po lesie.
Sztuka Buteyki polega na zabawie oddechem, podczas gdy natura wykonuje swoje zadanie i „leczy” nasze dolegliwości i choroby oraz przywraca harmonię w naszym organizmie.
Dr. Buteyko zawsze podkreślał fakt, ze do ćwiczeń niezbędna jest przyjemna atmosfera i całkowite zrelaksowanie i odprężenie ,by uzyskać najlepsze wyniki przy stosowaniu metody.
Metoda składa się z szeregu ćwiczeń oraz kontroli oddechu, które pozwalają zrozumieć w czasie rzeczywistym, różnicę pomiędzy oddechem normalnym, instynktownym którego używamy na co dzień (prawie zawsze hiper wentylując ) a tym poprawnym oddechem, zgodnym z zasadami fizjologii i dostosowanym do warunków naszego zdrowia.
Zmiana oddechu z nieprawidłowego i powszechnego który jest bezpośrednią przyczyną wielu chorób układu oddechowego, takich jak astma ale nie tylko, na oddech który poprzez kontrolę i zmniejszenie wentylacji, pozwala zauważyć znaczące zmiany w dotlenieniu tkanek i zwiększeniu naszej żywotności, już po kilku godzinach od zastosowania ćwiczeń Buteyki.
Metoda Buteyko może i powinna być stosowana o każdej porze dnia, w trakcie naszych normalnych, codziennych czynności, gdy siedzimy, idziemy bądź wykonujemy aktywność fizyczną. Dla każdego działania znajdziemy najbardziej prawidłowy i skuteczny sposób, aby zastosować ją w praktyce.
Wszyscy wiedzą, że aby zdrowo się odżywiać nie wystarczy napełnić żołądek jak największą ilością jedzenia. Ważne jest, żeby składniki odżywcze zawarte w jedzeniu , spożytym w odpowiedniej ilości , trafiły do krwi i poprzez nią przedostały się do różnych tkanek organizmu. Jeżeli wspomniane mechanizmy asymilacji składników odżywczych we krwi nie działają, można umrzeć z głodu nawet jedząc w dużych ilościach. I to jest, na przykład, ten problem, który przydarzał się diabetykom (cukrzykom) przed odkryciem insuliny. Ich krew była bogata w cukier, ale brakowało klucza dostępu (insuliny), który pozwoliłby cukrowi przenikać z krwi do tkanek, które umierały z głodu.
Jeżeli chodzi o oddychanie, dziwi natomiast, że prawie wszyscy myślą, że aby móc korzystać z właściwości ożywiających tlenu (O₂), wystarczy wprowadzić go w dużych ilościach do płuc przez oddech. Spójrzmy natomiast co się dzieje , gdy tlen (O₂) zostanie wprowadzony do płuc.
Przede wszystkim, tlen (O₂) musi przejść z płuc do krwi ( oprócz przypadku chorób płuc i oskrzeli, tych mechanizmów, nie będziemy tutaj omawiać) to przejście prawie zawsze funkcjonuje prawidłowo . Następnie, z krwi tlen musi zostać zasymilowany przez komórki tkanek różnych organów (mózg, serce, itd.). I tutaj właśnie bardzo często pojawiają się problemy. Co się dzieje? Zdarza się, że cząsteczki oksyhemoglobiny krwi (tzn. hemoglobiny, która, po asymilacji tlenu, zamieniła się właśnie w oksyhemoglobinę) zatrzymują tlen, odmawiając przekazania go do tkanek.
W konsekwencji, dzieje się tak, że różne organy cierpią na niedobór tlenu, także gdy nie brakuje krwi nasyconej tlenem, analogicznie jak organy diabetyków( cukrzyków) cierpią na brak cukru, także gdy nie brakuje krwi nasyconej cukrem. Dlaczego? Aby pozwolić na przejście tlenu (O₂) z krwi do tkanek potrzebna jest obecność dwutlenku węgla (CO₂) w wystarczającej ilości. W przypadku braku CO₂ o prawidłowym stężeniu, oksyhemoglobina we krwi nie może uwolnić tlenu i pozwolić mu na przejście do tkanek w wystarczającej ilości.